Nierozłączki


Agapornis – rodzaj niewielkiego, wielobarwnie upierzonego ptaka z podrodziny dam (Loriinae) w rodzinie papug wschodnich (Psittaculidae), w języku polskim określanych nazwą zwyczajową nierozłączki lub papużki nierozłączki. Nazwę naukową i zwyczajową zawdzięczają wykazywaniu silnej więzi pomiędzy samcem i samicą – nierozłączki tworzą trwałe związki monogamiczne, samiec i samica przebywają zawsze razem. Nierozłączki czerwonoczelne, czarnogłowe i rudogłowe są często spotykane w hodowli jako zwierzęta domowe. Wyhodowano wiele odmian barwnych.

Zasięg występowania

Pochodzą z południowej i wschodniej Afryki, z wyjątkiem nierozłączki siwogłowej, której miejscem występowania jest Madagaskar.

Biologia i ekologia

Długość ciała 13–18cm; masa ciała 25–66 g. Mają krępą budowę ciała, krótki ogon, krótkie skrzydła, stosunkowo dużą głowę i haczykowato zagięty dziób. W ubarwieniu gatunków żyjących w warunkach naturalnych dominuje kolor zielony. U niektórych występuje biała obwódka wokół oczu. W hodowli uzyskano odmiany o niespotykanym w naturze ubarwieniu.
U nierozłączki czarnoskrzydłej, siwogłowej i czerwonogłowej jest wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy, w przeciwieństwie do pozostałych gatunków.
Wszystkie gatunki z tego rodzaju są ptakami towarzyskimi, żyjącymi w stadach. Raz dobrana para tworzy trwały związek monogamiczny. Samce wykazują zachowania terytorialne, szczególnie obserwowane w hodowli samce A. cana i A. taranta. Gatunki A. personataA. fischeriA. lilianae i A. nigrigenis są jednymi z nielicznych papug, które budują gniazda. Zakładają je zwykle w dziuplach drzew, które wykładają gałązkami, korą, trawą i liśćmi, A. pullaria wykorzystuje termitiery. Samica składa 4–6 jaj, które wysiaduje 21–24 dni. Samiec pomaga w wysiadywaniu, ale jego głównym zadaniem jest obrona terytorium.
Papużki nierozłączki są ptakami aktywnymi i głośnymi, wydają donośne, piskliwe głosy. Żywią się głównie owocamiwarzywami i nasionami. Niektóre zjadają również owady. W hodowli wymagają urozmaiconego pokarmu. Nierozłączki różnych gatunków mogą się ze sobą krzyżować. Powstałe hybrydy są niepłodne.

Systematyka

Podział systematyczny

Do rodzaju Agapornis zaliczono 9 żyjących gatunków, a także dwa wymarłe: A. atlanticus żyjący w późnym pliocenie na terenach dzisiejszego Maroka oraz A. attenboroughi żyjący we wczesnym pliocenie na terenie dzisiejszej Republiki Południowej Afryki. W czterech gatunkach (A. canusA. pullariusA. roseicollis i A. swindernianus) wyróżniono podgatunki, pozostałe są monotypowe.
Gatunki
Nazwa naukowaNazwa zwyczajowaGrafikaZasięgKategoria
zagrożenia
Agapornis canusnierozłączka siwogłowaGrey-headed Lovebird.jpgMadagaskarLC
Agapornis pullariusnierozłączka czerwonogłowaAgapornis pullarius.jpgAfrykaLC
Agapornis tarantanierozłączka czarnoskrzydłaAgapornis taranta (female and male).jpgAfrykaLC
Agapornis swindernianusnierozłączka obrożnaStavenn Agapornis swindernianus 00.jpgAfrykaLC
Agapornis roseicollisnierozłączka czerwonoczelnaAgapornis roseicollis -Peach-faced Lovebird pet on perch.jpgAfrykaLC
Agapornis fischerinierozłączka rudogłowaPap Pfirsichköpfchen Agapornis fischeri 070608 1.jpgAfrykaNT
Agapornis personatusnierozłączka czarnogłowaMasked Lovebird (Agapornis personata) pet on cage.pngAfrykaLC
Agapornis lilianaenierozłączka krasnogłowaAgapornis lilianae 2c.jpgAfrykaNT
Agapornis nigrigenisnierozłączka czarnolicaAgapornis nigrigenis - head and shoulders.jpgAfrykaVU

Nierozłączki i ludzie

Od nazwy tych papug (papużki nierozłączki) pochodzi popularny związek frazeologiczny odnoszący się do osób bardzo mocno związanych ze sobą.

Zagrożenia i ochrona

Popyt na te ptaki spowodował masowe poławianie ich w warunkach naturalnych. Wszystkie gatunki umieszczono w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych, a wiele populacji objęto ochroną w rezerwatach i parkach narodowych. Wszystkie gatunki z wyjątkiem Agapornis roseicollis chronione są konwencją waszyngtońską (CITES – załącznik II).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz